A múlt heti tanóránkon jó pár digitális tananyagtárral ismerkedtem meg, az e heti blogbejegyzésem így ezzel kapcsolatos.
Úgy gondolom, fontos megismertetni a diákokat a digitális tananyagtárak nyújtotta lehetőséggel, hiszen ahány tanuló, annyi tanulási stílus. A mai gyerekek legtöbbje vizuális típus, így nekik különösen nagy segítséget nyújthatnak az olyan webes felületek, melyek szemléltetik az adott tananyagot valamilyen formában. Ráadásul ezek gyakorta rövidebbek, mint egy iskolai tanóra, tehát ismétlésre is kiválóan alkalmas lehet egy jól megválasztott tananyagbázis. (Különösen nagy szerepet játszhat a lassabb, lemaradó gyerekek számára, illetve azoknak, akik valamilyen oknál fogva nem tudnak a tanórán részt venni.) Azon kívül, hogy a diákoknak mankót jelenthet, a tanárokat is segíthetik ezek az oldalak, hiszen tanórai keretek között is vetíthetünk ki videókat, animációkat a gyerekeknek, illetve támpontokat nyújthatnak az óra vázlatához.
A csoporttársaim megismertették velünk többek között a Realikát, a Sulinet tudásbázist (továbbiakban STB), a videotanar.hu-t, és a zanza.tv-t. Így most egy általam választott témában fogom "tesztelni" ezeket az oldalakat.
Mivel úgy gondoltam, a kémiához valóban nagy segítség lehet az otthoni tanuláskor egy kiegészítő lehetőség, így ezzel kapcsolatos tananyagot választottam, mégpedig az atomok elektronszerkezetének felépítését (általános iskola, 7.o.).
- STB - a bejegyzéseket ITT és ITT találjátok:Ez a tudásbázis azt nyújtotta, amit vártam tőle. A cikkek főleg szöveg alapúak, pár képpel kiegészítve, lényegében olyan a felépítése, mint egy tankönyvnek. Lényegre törő, de úgy láttam, pontos, nem tartalmaz hibákat. Véleményem szerint otthoni kiegészítésre tökéletes, ha valaki nem tud könyvből tanulni; a tananyag rész nem nagyon különbözik utóbbitól, így szerintem tanórára bevinni felesleges. Ami viszont nagyon tetszett, hogy találtam tesztfeladatsort, amit a gyerekek a kitöltés után le is ellenőrizhetnek. Nem egy átfogó kérdéssor, de arra elég, hogy kiderüljön, mennyire értik az anyagot.
- videotanar.hu:Két videót találtam ezzel a témával kapcsolatban, és őszintén szólva egyikkel sem voltam megelégedve. Ezeket a videókat ITT és ITT találjátok. Az ötlet szerintem remek, hogy készítsünk rövid kisfilmeket, amelyek egy tömör összefoglalót adnak a témáról, de az első videó esetében lexikális és módszertani hibákat is találtam, így ezt egyáltalán nem ajánlanám a gyerekeknek. A másik esetben is módszertani problémáim voltak az előadóval. A képkivetítés és a vázlatok írása ezek ellenére megfelelőek. Ami tetszett, azok itt is a lehetőség a tudás ellenőrzésére, illetve a webes felület "kinézete", nagyon modern és barátságos. Remélem, ha másik témában keresgélek, akkor nem futok bele ilyen videókba, ezt majd még ellenőrizni szeretném a későbbiekben.
- Realika - a linket ITT tudjátok elérni:Nálam ez volt a totál befutó. Egyszerű, átlátható felépítés, tantárgy majd tananyag szerint lebontva a tartalom. Színes, rövid, tömör, és a kedvencem: INTERAKTÍV! A videó látványos, színes, az előadás érthető, tömör. Abszolút ajánlanám tantermi "gyakorlatra" is pár alkalommal, főleg a feladatok és a rövid összefoglalások miatt.
- zanza.tv: sajnos ez a felület nem tartalmaz kémiához tartozó tananyagokat, így egyelőre nem tudtam tesztelni a weboldalt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése