Ezen a héten a mikrotanításom témájával kapcsolatban írok, ami nem más, mint a fogalomtérképek.
A fogalomtérkép remekül alkalmazható tanulásszervező eszközként, hiszen elkészítése megkönnyíti az információk rendszerezését, szervezését, valamint elősegíti a tananyag hatékony feldolgozását is. Használható összefoglalás segítésére is, de előzetes tudásfelmérésre is alkalmazható, majd a térkép elemei a tanulás folyamán kiegészülnek. A tanulók fogalomtérképei illusztrálják a gondolkodásmódjukat és a rendszerben való gondolkodás fejlődését és hiányosságát. A fogalomtérképezés a tanulók értelmező, szövegalkotó, szövegértő, rendszerező kompetenciáit fejleszti. A fogalomtérképet mindenki maga választhatja ki, hogy hogyan szeretné kivitelezni. Elkészíthető papíron, illetve erre a célra kialakított programok is rendelkezésünkre állnak már, ahol számos funkció segítségével tudjuk megvalósítani elképzeléseinket.
Ilyen programokkal ismertettük meg csoporttársainkat: a Prezivel is alkothatunk fogalomtérképeket, de kimondottan erre specializálódott szoftver a Mindomo és a Mindmeister is.
Mivel a prezentációmat Prezivel készítettem el, és a gyakorlaton Mindmeisterrel dolgoztunk, így úgy döntöttem, hogy most a Mindomot fogom kipróbálni. Az általam készített fogalomtérképet ITT találjátok.
A Mindomo-val teljes mértékben meg voltam elégedve, pofonegyszerű a használata, minden egyértelmű, bármit meg lehet csinálni vele. Ami kissé zavart, hogy félig angol, félig magyar, illetve elég kötött gondolkodásmódú: a különböző sablonokat használhatjuk, viszont azokat variálni nem lehet. Összességében szerintem remek kis program, ajánlom mindenkinek.