E heti bejegyzésem a digitális kompetenciák és azok szaktárgyaim révén való fejlesztéséről szól. (A digitális kompetenciákról a NAT-ban olvashattok bővebben.)
Tetszik vagy sem, manapság a mindennapjaink szerves részévé váltak a számítógépek, tabletek és telefonok, utóbbiak már-már helyettesítik is a komputerek és egyéb más eszközök (pl. fényképezőgép) használatát. Ezeken keresztül foglaljuk le a nyaralásunk helyszínét, fizetjük be a csekket, e-mailezünk, vásárolunk és még sorolhatnám. Éppen ezért tartom fontosnak, hogy megtanítsuk a gyerekeknek az internet és a "közvetített tartalmak magabiztos, kritikus és etikus használatát a társas kapcsolatok, a munka,
a kommunikáció és a szabadidő terén."
Ehhez azonban szükséges a digitális kompetenciák elsajátítása, melyet akár az iskolában is gyakorolhatnak. Vagy legalábbis gyakorolhatnának, de addig, míg sok tanár nem hajlandó továbbképezni magát a kor szükségleteihez mérten, illetve számos iskola nem rendelkezik megfelelő eszközökkel (mondjuk projektorral), addig a diákoknak pláne nincs lehetősége "ellenőrzött" körülmények között megismerkedni számukra hasznos, tanulást segítő tartalmakkal.
Matematika- kémia szakos hallgatóként úgy gondolom, számos lehetőségem van, melyek révén fejleszthetem a diákok digitális kompetenciáit. Mindkét tárgyamhoz kapcsolódóan adhatok ki projekt munkát, pl. kémia órára egy csapatnak be kell mutatnia a 2006-os vörösiszap katasztrófa eseményeit, és az ez által okozott problémákat. Ezen bemutatóhoz használniuk és alkalmazniuk kellene digitális programokat (prezi, vagy power point), és gyakorolhatják az információk megkeresését, azonosítását, összegyűjtését, értékelését és bemutatását. Számos lehetőségünk van megmutatni a diákoknak a számukra nem elképzelhető dolgokat, például molekulamodellező programokkal, melyek segítségével akár 3D-ben is vizsgálhatják az adott anyagot. Mostmár a GeoGebra is megjelent alkalmazásként, melyet a diákok letölthetnek a telefonjukra, tabletükre, és közösen használhatják a tanóra keretein belül, oszthatják meg egymással, illetve a tanárral a létrehozott tartalmat. Ezeken kívül számos applikáció és interaktív weboldal jelent már meg a matematika és kémia témakörében is, melyekkel jelenleg ismerkedem a módszertanos gyakorlatainkon. Sőt, akár én magam is létrehozhatok egy weboldalt a diákjaimnak, melyre feltölthetek saját gyártású feladatlapokat, házi feladatokat, így könnyebben elérhetik őket, és még környezet kímélő szerepe is van, hiszen nem kell hozzá papírt használnunk.
Úgy gondolom, fontos megmutatnunk a tanulóknak a digitális világ nyújtotta lehetőségeket, hogy az internet nem csak a társas kapcsolatok fenntartására, szabadidő eltöltésére használható, hanem hogy tanulást segítő funkciója is lehet. Ezen felül talán azt tartom a legelsőnek, hogy a gyerekek elsajátítsák a kritikus gondolkodást, hogy megtanulják, nem minden igaz, amit látnak vagy hallanak, csak mert az felkerült az internetre, illetve hogy különbséget tudjanak tenni a tudomány és az áltudományok között.